V lednu 2023 se koná přímá volba prezidenta ČR. Volba prezidenta republiky je dvoukolová. Může být i jednokolová, pokud v prvním kole jeden z kandidátů získá více než 50 % hlasů.
Hlasování probíhá na území České republiky, a to v jediném volebním obvodu tvořeném celou republikou, nebo v zahraničí na zastupitelských úřadech. Volič v ČR může hlasovat pouze v tom volebním okrsku, kde je přihlášen k trvalému pobytu, výjimkou jsou voliči hlasující na voličský průkaz.
Prezidentské hlasovací lístky obdrží všichni voliči na území ČR na adresu svého trvalého pobytu nejpozději tři dny před dnem prvního kola voleb. Každý kandidát je uveden na samostatném hlasovacím lístku, kde je uvedeno i číslo kandidáta. Vzorové hlasovací lístky a informace o případných tiskových chybách na hlasovacím lístku jsou zveřejněny ve volební místnosti. Jakmile budou k dispozici hlasovací lístky, najdete jejich vzory na webu Ministerstva vnitra ČR.
Termín vyhlašuje předseda Senátu nejpozději 90 dnů před volbami. Předseda Senátu Miloš Vystrčil jej vyhlásil 1. července 2022.
1. kolo – pátek 13. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin
sobota 14. ledna 2023 od 8.00 hodin do 14.00 hodin
2. kolo – pátek 27. ledna od 14.00 hodin do 22.00 hodin
sobota 28. ledna 2023 od 8.00 hodin do 14.00 hodin
Volební období stávajícího prezidenta Miloše Zemana skončí 8. března 2023.
V prezidentských volbách existuje pouze jeden volební obvod tvořený územím celé republiky. Pozor, nezaměňujte volební obvod a volební okrsek. Každý volič podle svého bydliště spadá do konkrétního volebního okrsku a v případě účasti ve volbách musí jít volit do volební místnosti daného okrsku. Výjimkou jsou voliči, kteří si vyžádali voličský průkaz a mohou volit v libovolném okrsku v rámci celého volebního obvodu, tj. v rámci celé České republiky.
Volit může pouze občan, kterému nebyla omezena svoboda z důvodu ochrany zdraví lidu, nebo omezena svéprávnost k výkonu volebního práva.
V okrsku podle svého bydliště v ČR
Každý volič s trvalým pobytem v ČR obdrží na adresu trvalého pobytu nejpozději 10. ledna 2023 hlasovací lístky. Hlasovací lístky pro druhé kolo voleb již voliči nebudou dodány předem, ale volič je obdrží přímo ve volební místnosti ve dnech druhého kola voleb. Zde také obdrží úřední obálku.
K volbám se musíte dostavit osobně, nikdo vás nemůže zastoupit.
Ve volební místnosti se zveřejňují informace o případném vzdání se kandidatury nebo ztrátě volitelnosti kandidáta. Při zjišťování výsledků voleb se k hlasům odevzdaným pro takového kandidáta nepřihlíží.
Jste-li voličem, v den a čas voleb přijdete do volební místnosti. Volba pak následuje v několika krocích:
1. Prokázání totožnosti
Volební komisi prokážete, že jste občanem ČR předložením svého platného občanského průkazu, cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem ČR nebo cestovním průkazem. Pokud svou totožnost neprokážete jedním z těchto dokladů, nebude vám volba umožněna.
2. Průběh hlasování
Od volební komise obdržíte prázdnou obálku opatřenou úředním razítkem. A pokud jste si zapomněli hlasovací lístky, volební komise vám vydá náhradní sadu.
S prázdnou obálkou a hlasovacími lístky se musíte odebrat do prostoru určeného ke vložení hlasovacího lístku do úřední obálky. Zde vámi vybraný hlasovací lístek (kandidáta) vložte do obálky. Do obálky vložte pouze jeden hlasovací lístek, nijak lístek neupravujte a lístek nesmí být přetržený.
Svůj voličský hlas odevzdejte tak, že úřední obálku s vybraným hlasovacím lístkem vložíte před volební komisí do volební schránky.
Hlasování osob, které se ze zdravotních důvodů nemohou dostavit do volební místnosti
S voličem, který nemůže pro tělesnou vadu vybrat zvolený hlasovací lístek anebo nemůže číst nebo psát, může být v prostoru určeném pro vložení hlasovacího lístku do úřední obálky přítomen jiný volič, nikoliv však člen okrskové volební komise, a hlasovací lístek za něho vybrat a vložit do úřední obálky, a popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.
Hlasování do přenosné volební schránky
Volič může požádat ze závažných (zejména zdravotních) důvodů obecní úřad a ve dnech voleb svoji okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost do přenosné volební schránky. Okrsková volební komise však může vysílat své členy s přenosnou volební schránkou pouze v rámci svého volebního okrsku.
Hlasování ve zdravotnickém zařízení
Pokud v době voleb pobýváte v nemocnici, porodnici, sanatoriu či podobném zařízení, přečtěte si možnosti, jak hlasovat na webu Ministerstva vnitra České republiky. Informace se vám budou hodit také, pokud již nyní víte, že v jednom či v obou z termínů voleb budete v takovém zařízení pobývat.
Hlasování mimo okrsek svého bydliště
Na voličský průkaz může volič hlasovat i v jiném volebním okrsku, než do kterého náleží podle místa trvalého pobytu. Voličský průkaz si přinesete do volební místnosti spolu se svým platným občanským průkazem (případně platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky a nebo cestovním průkazem).
Pozor! Voliči lze vydat pouze jeden voličský průkaz pro příslušné volby. Jsou-li volby dvoukolové, pak na každé kolo vydává jeden. Při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.
Písemnou a elektronickou žádost o voličský průkaz je potřeba podat nejpozději do 6. ledna 2023 do 16:00 nebo 20. ledna 2023 do 16:00 pro druhé kolo voleb. Osobně lze zažádat do 11. ledna 2023 do 16:00, resp. 25. ledna 2023 do 16:00 pro druhé kolo voleb. Pokud nebudete vysloveně žádat o vydání průkazu pro konkrétní kolo voleb, budou vám vydány dva voličské průkazy - na každé kolo jeden.
Žádost o vydání voličského průkazu (18.44 kB)
Český občan, který žije v zahraničí a má tam i trvalé bydliště, nemůže pro podání žádosti využít služeb Portálu občana a musí žádost podat osobně či písemně na zastupitelském úřadě.
Zjistěte si podrobnosti, jak o průkaz zažádat dle zvoleného způsobu žádosti:
Pokud žádný z kandidátů nezíská v prvním kole voleb nadpoloviční většinu hlasů, bude se konat druhé kolo voleb. Ve druhém kole kandidují pouze dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.
Jestliže se před druhým kolem voleb kandidát své kandidatury vzdá, pozbude práva být volen nebo zemře, postupuje do druhého kola voleb kandidát, který se v prvním kole voleb umístil na třetím místě.
Kandidát, který ve druhém kole získá více hlasů, se stává novým prezidentem.
Kandidovat na úřad prezidenta může každý občan ČR, kterému je nejméně čtyřicet let a není nesvéprávný. Podmínkou je pak sesbírání alespoň padesáti tisíc podpisů od občanů České republiky, nebo podpora dvaceti poslanců, nebo podpora deseti senátorů.
Detailní informace k volbě prezidenta najdete na stránkách MV ČR na odkazu zde.
Slunce vychází:7:19
Slunce zapadá:16:42
Svátek má Nela
Únorová voda - pro pole škoda.
Na Hromnice musí skřivánek vrznout i kdyby měl zmrznout.