Od 01/2020 jsou v obci rozmístěny nádoby na sběr separovaného odpadu - použitých jedlých olejů a tuků z domácnosti (240 l černé popelnice s oranžovými víky s upraveným vhozem).
Sběrné nádoby jsou rozmístěny na těchto stanovištích:
Informace o sběru za období 01.01.2022 - 31.12.2022 - celkem svezeno 802 kg jedlých olejů a tuků z obce Hať.
Informace o sběru za období 01.01.2023 - 31.12.2023 - celkem svezeno 664 kg jedlých olejů a tuků z obce Hať.
Otázka „Co třídit?“ se zdá být jednoduchá. Jako první většinu napadne smažení nebo fritování. A to my doma neděláme, takže nás se třídění oleje netýká...
OMYL! Většina produkce odpadního oleje v domácnosti nepochází ze smažení či fritování. Přinášíme vám přehled dalších potravin či pokrmů, ve kterých najdete olej či tuk vhodný ke třídění. Příště se rozhlédněte doma nebo při nákupu, a možná budete překvapeni, kolik oleje kolem vás je.
Například nakládaný hermelín či jiné druhy sýrů naložené s chilli, česnekem nebo zeleninou. Vždy jsou potopené v oleji. A právě olej zajistí prolnutí chutí, vytvoří také prostředí ke zrání a díky tomu si můžeme správně vyzrálý hermelín i natřít na chleba. Ať už lahodné sýry kupujete nebo sami nakládáte, zbylý olej ze skleničky, kyblíku i z použitých talířku patří do olejové popelnice! A neního málo. Mezi oblíbence patří i sušená rajčata. I ta se prodávají naložená v oleji. Zde slouží jako konzervant a pomáhá rozvinout chuť a vláčnost. Ať už je připravujete jakkoliv, vždy po nich zůstane dost oleje ideálního k vytřídění.
Stejně je na tom salátová zálivka - ta může být na olejové bázi a pokud vám v míse zbude, šup s ní do lahve k třídění oleje. Jakákoliv nakládaná zelenina v oleji–česneky, papriky, chilli papričky a další. Zde všude lze posbírat značné množství oleje –a každá kapka se počítá. K naloženído oleje se hodí takéhříbky. Olejový nálev je stejně populární jako sladkokyselý či slaný. Olej můžete slít do PET lahve i pokudobsahuje drobné kousky hub či zeleniny. Další jsou olivy, ačkoliv se z nich lisuje především prvotřídní olej, ten se dá třídit také,samotné plody se většinou prodávají ve slaném nálevu. I přesto je najdeme naložené v oleji. I tento lze jednoduše slít do sběrnéláhve. Nejen zde platí, že škoda kapky, která padne vedle. Olej může často zbýt i na talířcích, ten se dá také sbírat. Nevadí, pokudobsahuje trochu vody či nálevu, raději troška vody ve vytříděném oleji než troška oleje v odpadní vodě. Jasným adeptem na třídění oleje, je ten z rybích konzerv. Sardinky, sledě, makrely, tuňák a všechny ostatní známé i neznáme rybky v konzervě. Pro použití do salátu nebo do pomazánky doporučujeme přimíchat čerstvý, kvalitní olej a ten z konzervy vyhodit. Samozřejmě do správné popelnice – tedy do olejové. Naopak překvapivý pokrm, ze kterého lze získat olej ke třídění může být grilované maso, zelenina či sýr. Maso ,lilek i hermelín potřebují jít na gril v olejovém kabátku. Ideálně s česnekem chilli nebo bylinkami. Pokud vám po grilování zbude marináda, výborně! Můžete ji také vytřídit. Pomalu se dostáváme do oblasti smažení. Ano, většina se na něj dívá skrz prsty, ale upřímně – máme ten malý hřích rádi! Co třeba koblihy? Nebo langoš? I na těchto dobrotách si můžete pochutnat doma.
Dalším je typický smažený pokrm – smažené ryby, rybí prsty, fish&chips, řízky, smažené sýry. Můžete smažit na pánvi nebo fritovat. Na oleji, másle, sádle či jiném tuku. A všechny tyto oleje a tuky jsou vhodné ke třídění. Málo kdo ví, že se dá vytřídit i výpek z masa nebo tukový škraloup z vývaru. Je vhodné tento zbylý tuk slít do lahve na třídění a pak teprve dát pekáč nebo hrnec do myčky. Takto vám tuk nezanese potrubí pod dřezem a ještě dostane možnost, být znovu užitečný.
Co takhle někdy vyzkoušet domácí smažená křidélka nebo špalíčky? Dbejte na to, aby se olej příliš nepřepaloval, použijte kvalitní olej na fritování (řepkový či palmový nebo jejich mix), nepoužívejte jej vícekrát–zchladnutí a opětovné zahřívání mění oleje a tuky na karcinogenní látky.
Křidýlka a špalíčky smažte při 180°C po dobu 8-10 minut. Dále jsou tady hranolky–asi první věc co nás napadne, když se řekne smažení. A při přípravě rozhodně vzniká odpadní olej. Vyzkoušejte domácí hranolky z čerstvých brambor. Nejdříve je asi 4 minuty smažte ve 120°C oleji, kde se předvaří uvnitř. Zároveň je tato teplota dostatečně vysoká, aby se hranolky nenacucaly olejem. Po 4 minutách zvyšte teplotu na 180°C (palmové oleje zvládnou i teplotu 200°C). Poté se smaží do zlatova. A olej ze smažení patří kam? Do PETky a do popelnice. Po smažení nechte olej vždy vychladnout, abyste se při manipulaci nepopálili. Ani té PETce se nebudehorký olej příliš líbit. Pokrmů a pochutin, ve který najdete jedlý olej a tuk vhodný k recyklaci je spousta. Záleží také jakou kuchyni preferujete – vietnamskou, indickou, thajskou, italskou, francouzskou, českou?
V tomto článku jsme vám chtěli ukázat, že olej není jen z fritovacího hrnce. Pravdou je, že klasické fritování v domácnostech tolik oblíbené není, to ale neznamená, že se nemůžete podílet na třídění oleje a chránit tak přírodní zdroje a snižovat emise. A nezapomeňte, že třídit se dají i pevné, živočišné tuky jako máslo a sádlo.
A v neposlední řadě si také ušetříte starosti s ucpaným potrubím ve vaší kuchyni či koupelně. Děkujeme, že třídíte! Poznámka na závěr–do olejových popelnic patří pouze jedlý odpadní olej a tuk! Nejsou určeny pro motorové, hydraulické, technické ani žádnéjiné průmyslové oleje a maziva.
Tentokrát si ukážeme, jak olej a tuk v domácnosti správně sbírat, aby to pro vás bylo co nejpohodlnější.
Najděte vhodnou lahev
K třídění se hodí jakákoliv PET lahev se šroubovacím víčkem – od klasické minerálky, slazených nápojů, džusů, mléka, použitého oleje, ale i od pracích či mycích prostředků. Snáz se vám bude olej přelévat do lahví se širokým hrdlem, jakou mají ledové čaje, džusy nebo mléko.
Olej z vaření, smažení a jídel můžete do PET lahve přelévat buďto přímo, nebo si můžete pomoci „mezistanicí“, totiž skleněnou zavařovačkou se šroubovacím víčkem. Přímo do PETky doporučujeme slévat spíše domácnostem s nižší produkcí oleje, který pochází hlavně ze studené kuchyně (saláty, nakládané dobroty apod.). Naopak skleněná zavařovačka snese vyšší teploty oleje a lépe se do ní přelévá z pánve či pekáče.
Opatrně olej přelijte
Při samotném přelévání je vhodné použít trychtýř, obzvlášť má-li lahev užší hrdlo nebo máte-li větší množství oleje. Pokud olej obsahuje hodně pevných zbytků jídla (z nakládané zeleniny či smažení a pečení), můžete je zachytit sítkem, aby vám trychtýř neucpaly. Do PET lahve ani do sklenice nikdy nepřelévejte horký olej, může dojít k roztavení lahve nebo dokonce popálení!
Olej vždy vlévejte pomalu a opatrně, aby vám nepřetekl přes okraj. Rozlitý olej dovede nadělat pěknou neplechu, mějte proto po ruce ubrousek či papírovou utěrku, abyste mohli olej v případě ukápnutí rychle setřít. Bezpečnější je umístit PET lahev při lití do dřezu.
Tip: Větší objemy oleje, např. z fritovacího hrnce, vlévejte raději pomalým, ale soustavným proudem. Při naklánění hrnce a opětovném vracení vám olej poteče z vnější strany a bude kapat všude okolo.
Pevné tuky nechte roztát
Pevné tuky jako máslo, sádlo, ztužené tuky nebo výpek můžete přendat pomocí stěrky či vařečky nebo je nechte na pár desítek vteřin rozpustit v mikrovlnné troubě či lehce rozehřát na pánvi, v pekáči, v hrnci. Běžně jim stačí teplota již okolo 40 oC, takže se nemusíte bát popálení, prasknutí či zhroucení lahve.
Naplněnou lahev odneste do popelnice
Po přelití oleje sběrnou nádobu dobře uzavřete a schovejte na místo, kde nebude překážet a kde nehrozí převržení či rozbití (skříňka pod dřezem, spíž apod.). Jakmile máte PET lahev plnou, dobře ji uzavřete a odneste do nejbližší olejové popelnice, kterou najdete na naší mapě. Do popelnice vhoďte celou a dobře zašroubovanou PET lahev, olej nikdy nepřelévejte nebo nevhazujte ve skleněné nádobě.
Máte další nápady na zlepšení nebo jste narazili na problém, kterému je dobré se vyhnout? Určitě nám dejte vědět na našem facebooku Třídímolej.cz nebo instagramu tridimolej.cz.
Slunce vychází:6:28
Slunce zapadá:18:53
Svátek má Zita
Zářijová slota - hrstka deště, fůra bláta.
Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom.