V domácnostech jsou v posledních letech klasické žárovky postupně nahrazovány úspornými světelnými zdroji: jde zejména o lineární, kompaktní úsporné zářivky či LED žárovky. Jejich předností je, že vydrží svítit mnoho let a spotřebují až o 90 % méně elektřiny než klasické žárovky. Obsahují užitečné druhotné suroviny a zářivky i velmi malé množství toxické rtuti. Proto, když doslouží, nesmějí se vyhodit do koše, ale je potřeba odevzdat je k odborné recyklaci, kterou zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP.
Při ukládání většího množství úsporných světelných zdrojů na skládkách komunálního odpadu dochází k únikům rtuti nejen do ovzduší. Vyšší koncentrace rtuti mohou znečistit půdu i vodu, v níž se rtuť může transformovat do organické formy, která je obzvláště nebezpečná pro nervovou soustavu lidí i zvířat.
EKOLAMP se postará i o klasické žárovky a ostatní vysloužilé elektro.
Od roku 2005 je EKOLAMP jedničkou v péči o světelný elektroodpad. Od roku 2019 se však stará také o vysloužilé malé i velké domácí spotřebiče. Podle nových pravidel platných od ledna 2021 spadají do zpětného odběru rovněž klasické přímo žhavené žárovky včetně halogenových, jejichž sběr provádí EKOLAMP v rámci zpětného odběru dříve sbíraných světelných zdrojů.
Vysloužilé žárovky či nefunkční elektrozařízení je třeba odnést do sběrného dvora, nejbližší prodejny elektra či do označených sběrných nádob, které se nacházejí na řadě míst po celé České republice. EKOLAMP v současnosti provozuje přes 4300 sběrných míst.
Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci starého elektra se dozvíte na www.ekolamp.cz.
Sběrný dvůr, který se v obci Hať nachází, je otevřen na ul. Na Stráni 1/762, Hať každé první úterý v měsíci od 16.00 do 18.00 hod. Sběrný dvůr je dostupný jak občanům, tak živnostníkům podnikajícím v katastru obce.
Dobrá zpráva: ochota českých domácností třídit elektroodpad roste!
Pryč jsou doby, kdy lidé vyhazovali vysloužilé elektrospotřebiče do popelnic na komunální odpad nebo v horším případě do volné přírody na černé skládky. Stále více lidí si totiž uvědomuje, že to, jak žijeme, můžeme do značné míry ovlivnit my sami. Třeba tím, že začneme ještě důsledněji třídit odpad z domácností.
Ochota občanů aktivně se podílet na recyklaci elektroodpadu roste, vyplývá z průzkumů společnosti EKOLAMP, která zdarma zajišťuje sběr a recyklaci nefunkčních elektrozařízení. Ekologické smýšlení a ochota třídit elektroodpad je znát i na celkovém objemu sebraných a recyklovaných elektrozařízení. V roce 2021 se v České republice prostřednictvím kolektivního systému EKOLAMP podařilo sebrat téměř 4200 tun světelných zdrojů, velkého a malého elektra. Před pěti lety to bylo jen něco přes 1500 tun. To představuje téměř trojnásobný nárůst. A oproti roku 2005, kdy byla v Česku zákonem zavedena povinnost zpětného odběru vysloužilých světelných zdrojů a elektrospotřebičů, se objem odevzdaného elektroodpadu zvýšil 17krát.
Ze sebraných světelných zdrojů a velkého a malého elektra se po recyklaci k dalšímu využití předá více než 90 % materiálů. Získané kovy, plasty či sklo pak slouží k další výrobě, případně jako technický materiál. Díky pečlivému sběru se navíc zabrání znečištění přírody, ke kterému by mohlo dojít, pokud by se škodlivé látky z nerecyklovaných zařízení dostaly do půdy nebo vody.
V naší obci můžete vysloužilá elektrozařízení odevzdat ve sběrném dvoře ul. Na Stráni 1/762, Hať každé první úterý v měsíci od 16.00 do 18.00 hod. Světelné zdroje pak můžete zanést také do malé sběrné nádoby, která je umístěna ve vestibulu Obecního úřadu, ve vestibulu prodejny TEMPO, Lipová 8 a ve vestibulu prodejny TEMPO, Lipová 223
Zpětný odběr světelných zdrojů a dalších elektrozařízení pro naši obec/naše město zajišťuje neziskový kolektivní systém EKOLAMP. Ten se zaměřuje na zpětný odběr světelných zdrojů (lineární i kompaktní zářivky, výbojky, halogenové, wolframové i LED žárovky) a velkých i malých elektrozařízení (domácí spotřebiče, spotřební elektronika, zařízení reprodukující zvuk či obraz, elektrické a elektronické nástroje, hračky či vybavení pro volný čas a sport). Více informací získáte na stránkách www.ekolamp.cz.
Recyklace – mysleme na budoucnost
O odpovědném přístupu k přírodě kolem nás, ochraně planety Země i o nevytváření zbytečných odpadů už slyšel nebo četl snad každý z nás. Dnes a denně na nás z médií i sociálních sítí útočí spousty článků, fotek a videí ukazujících škody, které člověk nerozumným chováním přírodě způsobuje.
Ekologie a recyklace nejsou ale jen módní pojmy, jsou nedílnou součástí uvědomělého způsobu života. Třídění odpadů je pro lidi, kteří myslí na budoucnost planety i svých dětí, již zcela přirozenou součástí života. A nejedná se jen o papír, sklo a plasty, které odnášíme do barevných kontejnerů. Vytřídit můžete například i textil, kovy a v neposlední řadě také elektrozařízení.
Vysloužilá elektrozařízení patří na místo zpětného odběru, jen tak se mohou dostat k ekologické recyklaci. Například v loňském roce se prostřednictvím společnosti EKOLAMP podařilo sebrat a následně recyklovat 551 tun vysloužilých světelných zdrojů, téměř 963 tun malých a 2668 tun velkých elektrozařízení.
Opětovně se využilo přes 90 % materiálů ze všech sebraných elektrozařízení. Získané kovy, plasty či sklo slouží k další výrobě či jako technický materiál. Pečlivým sběrem a zpracováním se navíc zabrání znečištění přírody, ke kterému by mohlo dojít, pokud by se škodlivé látky z nerecyklovaných zařízení dostaly do půdy, či do podzemních vod.
Obyvatelé naší obce Hať mohou nefunkční elektrozařízení zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře na ul. Na Stráni 1/762, Hať každé první úterý v měsíci od 16.00 do 18.00 hod., ve vestibulu Obecního úřadu, ve vestibulu prodejny TEMPO, Lipová 8 a ve vestibulu prodejny TEMPO, Lipová 223 nebo v elektro obchodě při nákupu nových.
Společnost EKOLAMP se od roku 2005 stará o vše, co již nesvítí. Od ledna 2019 se navíc stará o ekologickou likvidaci i dalších elektrozařízení. Tuto službu nabízí městům a obcím zcela zdarma.
Jakýkoli nefunkční světelný zdroj či jiné elektrozařízení je možné odevzdat k recyklaci prostřednictvím více než 4300 sběrných míst, která společnost EKOLAMP po celé České republice zřídila. Sběrná místa jsou vybavena vhodnými sběrnými nádobami, ve kterých jsou elektrozařízení bezpečně uložena do doby jejich přepravy k recyklaci.
Mapu sběrných míst a více informací najdete na www.ekolamp.cz.
Buďme zodpovědní, mysleme ekologicky
Mnozí z nás považují pojmy jako ekologie, společenská odpovědnost, nebo ochrana životního prostředí za něco moderního a líbivého, s čím přicházejí eko-nadšenci v posledních letech.
Jde však o velký omyl, ochranou přírody se lidé začali zabývat už v průběhu 19. století, sice nepoužívali termíny „ekologie“ a „společenská odpovědnost“, ale již tehdy si uvědomovali, že se krajina v Česku v průběhu staletí hodně změnila a v důsledku lidské činnosti na mnoha místech i značně poškodila.
Osvícení šlechtici proto začali na svých panstvích zřizovat přírodní rezervace, kde bylo zakázáno hospodařit a obdělávat půdu. Nejstarším chráněným územím v Česku a zároveň i nejstarší přírodní rezervací v Evropě je Žofínský prales, který byl vyhlášen již roku 1838 na panství Buquoyů.
V dnešní době si už nevystačíme jen s vyhlašováním chráněných území, je potřeba dělat víc. Firmy při svém provozu přemýšlejí, jak ušetřit energie, nejen z důvodu ekonomických, ale také proto, aby šetřily ubývající přírodní zdroje. V kancelářích svítí úsporné světelné zdroje, budovy dostaly zateplení, řada firemních materiálů zůstává jen v elektronické podobě, tiskneme jen to, co je opravdu důležité.
Stejně odpovědně se chovají i města a obce. Rekultivují zanedbané plochy, ze svých rozpočtů přispívají na zachování linkových autobusů a vlaků, nahradily veřejné osvětlení za úspornější světla, podporují místní firmy, motivují spoluobčany k důslednému třídění odpadů. Recyklace může pro obce znamenat důležitou úsporu. Zatímco netříděný odpad musí obec předat specializované firmě, která si nechá za jeho likvidaci dobře zaplatit, zpětný odběr elektrozařízení nabízejí kolektivní systémy zcela zdarma.
Zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení a jejich následná recyklace se vyplácejí hned dvakrát: umožňují totiž opětovně využít materiály a šetří přírodní zdroje. Druhotné suroviny získané z recyklace jsou levnější než nová těžba. Navíc recyklace zamezí úniku škodlivých látek (například rtuti ze zářivek) do přírody.
Zpětný odběr světelných zdrojů i dalších elektrozařízení pro naši OBEC HAŤ zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který v České republice vytváří hustou síť sběrných míst, zajišťuje přepravu sběrných nádob do recyklační firmy i samotnou recyklaci. Díky tomu ušetří OBEC HAŤ finanční prostředky, které bychom jinak museli utratit na likvidaci nebezpečných odpadů.
Spektrum elektrozařízení, která patří na sběrná místa EKOLAMPu, je hodně pestré a široké. My si to uvědomujeme, a proto se snažíme maximálně Vám rozhodování, zda konkrétní výrobek do sběrné nádoby patří, nebo ne, usnadnit. Nově jsme pro Vás nachystali obrázkový manuál, který by Vám měl díky přehledné grafice s rozhodováním pomoci.
Sběrné místo s malou sběrnou nádobou (MSN) je umístěno ve vestibulu Obecního úřadu, ve vestibulu prodejny TEMPO, Lipová 8 a ve vestibulu prodejny TEMPO, Lipová 223 a slouží pro odkládání kompaktních zářivek (= úsporné žárovky), vysokotlakých výbojových světelných zdrojů (výbojky, LED žárovky).
nefunkční lineární zářivky můžete odevzdat ve sběrném dvoře na ul. Na Stráni 1/762, Hať každé první úterý v měsíci od 16.00 do 18.00 hod. Obsluha sběrného dvora je od Vás zdarma převezme a uloží je do speciální sběrné nádoby, aby nedošlo k jejich rozbití.
Zpětný odběr zářivek pro naši obec Hať zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který nejen přispívá na náklady provozu sběrného místa, ale navíc plně hradí veškeré náklady na přepravu a recyklaci.
Více na http://www.ekolamp.cz/.
Slunce vychází:6:37
Slunce zapadá:19:08
Svátek má Emanuel
Březnové slunce má krátké ruce.
Mnoho dešťů v březnu přináší hubené léto.