Zastupitelstvo obce Hať se na svém 2.zasedání dne 12.12.2022 usnesením č.Z 2/11 usneslo vydat na základě § 14 zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o místních poplatcích“), a v souladu s § 10 písm. d) a § 84 odst. 2 písm. h) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, tuto obecně závaznou vyhlášku (dále jen „tato vyhláška“):
Oznámení o vyhlášení právního předpisu - účinnost od 1.1.2023 (47.43 kB)
Informace ke svozu komunálního odpadu od 1.1.2023 - výpočet výše poplatku:
Výpočet výše poplatku (33.33 kB)
Přihláška k místnímu poplatku z komunálního odpadu (63.57 kB)
Vývoz odpadních nádob 1 x za 14 dnů - je uskutečněn v LICHÝ TÝDEN v úterý a ve středu.
Kdo může o přidělení nové nádoby požádat
O přidělení nádoby může požádat vlastník (spoluvlastník) nemovitosti osobně, na obci Hať. Obec Hať objedná dodání a vývoz nádoby u společnosti OZO Ostrava, s.r.o., která nádobu dodá do 7-10 dní od objednání. V případě problémů (např. neoznačení novostavby číslem popisným apod.), kontaktuje pracovníka Obce Hať na tel. 595 020 666 nebo 597 589 925.
Jak žádat o výměnu poškozené popelnice?
Popelnice na komunální odpad musí být poškozena natolik, že ztratila svoji funkčnost. Příčinou bývá uvolněné dno popelnice důsledkem koroze, děravý korpus nebo jeho podstatná deformace, popřípadě upadlé víko. K výměně není určena popelnice jen s mírným stupněm deformace, ke které dochází nejčastěji při výsypu do sběrného vozu, když je naplněna zakázaným druhem těžšího odpadu, například stavební sutí, větším množstvím trávy, zbytků ovoce a zeleniny apod.
Nahlásit bezplatnou výměnu popelnice může občan(ka) obce Hať dvěma způsoby:
a) telefonicky na Obci Hať- tel. 595 020 666, 597589 925
b) e-mailem – obechat@obechat.cz
V obou případech je třeba uvést jméno a příjmení uživatele (nájemce) nádoby, bydliště (stanoviště nádoby), počet kusů, popřípadě telefonické spojení na uživatele.
Výměna nádob se realizuje zpravidla do 10 pracovních dnů.
Třídění odpadu je sběr jednotlivých druhů odpadů (papír, sklo, plasty, bioodpad,…) odděleně od ostatních.
Tím se tedy rozumí správně roztříděný komunální odpad podle své materiální podstaty, který lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby. Sběr odpadu probíhá ve speciálních kontejnerech řádně označených konkrétní sběrnou surovinou (plast, papír, sklo…).
Odpad se třídí, aby ho bylo možno recyklovat a tím se šetřilo přírodními zdroji, třídění odpadu má proto hlavně velký ekologický význam.
Způsoby nakládání s odpady dle vlivu na životní prostředí mají toto pořadí:
Omezování vzniku (minimalizace) odpadů - už při nákupu rozhodujeme, kolik odpadů vyprodukujeme
V obci Hať je 11 separačních hnízd s barevnými kontejnery na tříděný odpad:
Správným tříděním odpadu umožňujeme jeho recyklaci a materiálové využití a omezujeme vznik nových sládek.
Co patří: noviny, časopisy, reklamní letáky, kartony, sešity, papírové obaly, krabice roztrhané na menší kusy, balící papír, lepenka, kancelářský papír
Co nepatří: voskovaný a uhlový papír (kopírák), obvazy, hygienické vložky, mokrý, mastný či jinak znečištěný papír
Co patří: sešlápnuté PET láhve, plastové nádoby a láhve, plastové sáčky a fólie, čisté plastové obaly od mléka a ostatních mléčných výrobků, plastové tašky, čisté kelímky od jogurtů, výrobky z plastů, plechovky od potravin a nápojů, obaly od kosmetiky, šampónů, čisticích prostředků
Co nepatří: bakelit, guma, PVC, linoleum, pneumatiky, plastové nádoby od olejů a chemikálií, mastné a znečištěné obaly
Co patří: bílé nebo barevné sklo, vymyté skleněné láhve, zavařovací sklenice, výplně oken
Co nepatří: zářivky, porcelán, keramika, plexisklo, kovové uzávěry láhví, autosklo, drátěné sklo, zrcadla, plné nebo znečištěné láhve a nádo
do kontejnerů lze vhazovat i nápojové kartony a plechovky AL
Specifikace jednotlivých druhů odpadů a doporučení k jejich likvidaci:
Komunální odpad vznikající činností fyzických osob - občanů po vytřídění využitelných složek a nebezpečného komunálního odpadu, tj. např. kuchyňské odpadky, smetí, konzervy od potravin, popel, znečištěný papír, znečištěné plasty apod., patří do nádob na směsný komunální odpad.
Nebezpečný komunální odpad nevhazujte do nádob na směsný komunální odpad (popelnic), ani do nádob na tříděný odpad, ale odevzdávejte ho u velkoobjemových kontejnerů (2x ročně).Nebezpečným komunálním odpadem jsou zbytky rozpouštědel, kyseliny, zásady, fotochemikálie, pesticidy, chemicky znečištěné obaly, zářivky a jiný odpad obsahující rtuť (výbojky, rozbité teploměry atd.), znečištěné oleje, mazací tuky, zbytky barev, lepidel, léky, monočlánky a akumulátory.
Stavebním odpadem je např. beton, cihly, tašky a keramické výrobky vč. jejich směsí, zemina a kamení, izolační materiál vznikající při zřizování, údržbě, rekonstrukcích a odstraňování staveb. Je nutno objednat přistavení kontejneru k nemovitosti.
velkoobjemový kontejner umístěný v areálu technického dvoru ul. Na stráni 1/762.
Pokud se léčiva stanou odpadem, považují se vždy za odpad nebezpečný. Kromě sběrného místa jsou povinny odebírat bezplatně prošlé léky všechny lékárny.
V období od 1.dubna 2023 zahájíme zkušební odběr objemného odpadu na sběrném místě v Hati na ulici Pod Olšinou (bývala skládka) - každé úterý od 16.00 do 18.00 hod. a nově i každou sobotu od 8.00 do 10.00 hod. Budeme přijímat objemný odpad pocházející z provozu domácnosti, tj. rozložený nábytek, koberce, matrace, textil a další. Odebírat nebudeme pneumatiky, které podléhají systému zpětného odběru. Odebírat budeme odpad o objemu 1 m3 za domácnost a rok - malý přívěsný vozík za osobní automobil.
Bezplatné odevzdání velkoobjemového a nebezpečného odpadu produkovaných provozem domácností je určen pouze pro občany s trvalým pobytem v obci Hať.
Nebezpečné odpady - tyto odpady, nebo obaly jimi znečištěné mají nebezpečné vlastnosti, které mohou ohrozit zdraví lidí a životní prostředí. Proto musí být využity, či odstraněny ve speciálních zařízeních. Tyto odpady nepatří do běžné popelnice na směsný odpad. Jedná se např. o: Barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie... Nebezpečné odpady můžete odkládat do sběrného dvora, nebo využít mobilního sběru, pokud je obcí organizován. Když si nevíte rady s nějakým prázdným obalem, podívejte se na jeho etiketu, vždy by měla být na jeho obalu informace, jak s daným obsahem naložit. Staré léky můžete vrátit do jakékoliv lékárny.
V případě, že v určitém časovém úseku produkujete těchto odpadů velké množství – provádíte např. rekonstrukci domu, tak si objednejte a zaplaťte přistavení velkoobjemového kontejneru u specializované firmy.
Slunce vychází:6:49
Slunce zapadá:18:22
Svátek má Bohumil
Září víno vaří, říjen víno pijem.
Po svaté Tereze mráz po střechách leze.